BCA Best Player Medallists

The Ballarat Cricket Association has 2 individual senior best player awards voted on a 3-2-1 basis for each match in the 1st XI and 2nd XI competitions.

The EJ Cleary medal is awarded to the player/s voted best by the officiating umpires from the 1st XI competition and was awarded first in season 1963/64.

The Bernie Davey medal is awarded to the player/s voted best by the officiating umpires from the 2nd XI competition. This medal was formerly awarded for the best player/s in the 'District Division 1' competition from the 1982/83 season until the 2014/15 season. From season 2015/16 the 'Club' and 'District' competitions were amalgamated into what is now the BCA 2nd XI competition.

Below is each list of winners of the EJ Cleary and Bernie Davey medals since they were initially awarded. We've done our best to ensure the data is correct, but if you spot an error or have a photo to share of each winner please make contact here.

EJ Cleary winners

Bernie Davey winners

2019/20 (joint)

Sam Burgess

Ballarat-Redan

2019/20

Brad Dunbar

Coronet City

2019/20 (joint)

Cole Roscholler

Wendouree

2018/19

Nathan Yates (4th)

Mt Clear

2018/19

Michael Snaith

Ballan

2017/18

Steve Nicholson

Mt Clear

2017/18

Jarrod Burns

VRI Delacombe

2016/17

Matt Ringin

Napoleons-Sebastopol

2016/17

Jaye Cahir (3rd)

Dunnstown

2015/16

Nathan Yates (3rd)

Mt Clear

2015/16

Cameron Dunne

Ballan

2014/15

Liam Rigby

Napoleons-Sebastopol

2014/15

Noel Heafield

Ballan

2013/14

Matt Cape (2nd)

Darley

2013/14

Dale Jeffrey

Lucas

2012/13 (joint)

Matt Cape

Darley

2012/13

Kane Leathem

Creswick Imperials

2012/13 (joint)

Robert Whitcher

Brown Hill CC

2011/12

Daniel Davies

Napoleons-Sebastopol

2011/12

Paul Phillips (2nd)

Dunnstown

2010/11

Nathan Yates (2nd)

East Ballarat

2010/11

Joel Kitchen (2nd)

Buninyong

2009/10 (joint)

Matt Goonan (2nd)

Mt Clear

2009/10

Jaye Cahir (2nd)

Dunnstown

2009/10 (joint)

Eamon Johnson (2nd)

Wendouree

2008/09 (joint)

Matt Goonan

Mt Clear

2008/09

Joel Kitchen

Buninyong

2008/09 (joint)

Nathan Yates

East Balllarat

2007/08

Eamon Johnson

Wendouree

2007/08

Rhys Cahir

Dunnstown

2006/07

Simon Allan

Ballarat-Redan

2006/07

Paul Phillips

Dunnstown

2005/06

Matt Kelton

Golden Point

2005/06

Linden Anderson

Lucas

2004/05 (joint)

Peter Cartledge (2nd)

North Ballarat

2004/05

Colin Bride

Lucas

2004/05 (joint)

Rob Delmenico

Wendouree

2003/04 (joint)

Peter Cartledge

North Ballarat

2003/04

Jeffrey Chalmers

Imperials

2003/04 (joint)

Matt Skinner

Wendouree

2002/03

Daniel Hopkinson

North Ballarat

2002/03

Matthew Squire

Haddon

2001/02

Paull Jeffrey

Mt Clear

2001/02

Greg Bray

Lucas

2000/01

John Gleeson

Brown Hill

2000/01

Wayne Martin (3rd)

Burrumbeet

1999/00

Matt Hoey

Ballarat-Redan

1999/00

Jaye Cahir

Dunnstown

1998/99

David Thomson (2nd)

North Ballarat

1998/99

Wayne Martin (2nd)

Burrumbeet

1997/98

Carman Mapatuna

Napoleons-Sebastopol

1997/98

Bryce Nicholson

Buninyong

1996/97

Shane Harwood

Brown Hill

1996/97 (joint)

Wayne Martin

Burrumbeet

1996/97 (joint)

Peter Mead

Dunnstown

1995/96

Ross Ferris

Brown Hill

1995/96

Peter Mead

Dunnstown

1994/95 (joint)

Phil McFarlane

Ballarat-Redan

1994/95

Dale Harris (2nd)

Buninyong

1994/95 (joint)

David Thomson

Coronet Invermay

1993/94

Robert Orr

Golden Point

1993/94 (joint)

Darren Chalmers

Brimarco Black Hill

1993/94 (joint)

Greg Kitchen

Buninyong

1992/93

Damian Ryan (3rd)

East Ballarat

1992/93

Dale Harris

Buninyong

1991/92

Brett Millgate (3rd)

East Ballarat

1991/92

Rod Gladman

Coronet

1990/91

Neil Lee (2nd)

Golden Point

1990/91

Wayne Barringer

Buninyong

1989/90

Neil Lee

Golden Point

1989/90

Geoff Martin

Napoleons

1988/89

Andrew Leach

Wendouree

1988/89

Noel Lock

Sebastopol

1987/88

Peter Thomson

North Ballarat

1987/88

Terry Ebery

Lucas

1986/87

Wayne Morgan

Brown Hill

1986/87

Chris Mullane (2nd)

Ballan

1985/86

Brett Millgate (2nd)

Mt Clear

1985/86

Geoff Murnane

Cattleyards Inn

1984/85

Brett Millgate

Mt Clear

1984/85

Wayne Anderson

Lucas

1983/84

David Beames

Wendouree

1983/84

Chris Mullane

Ballan

1982/83

Scott Fisher

Wendouree City

1982/83

Bruce LeMaitre

Elaine

1981/82

Peter Brady

Wendouree

1980/81

Robert Button

Brown Hill

1979/80

Robert Whitcher (2nd)

Brown Hill

1978/79

Robert Button

Brown Hill

1977/78

Trevor McCann (3rd)

Brown Hill

1976/77

Terry Davies

North Ballarat

1975/76

David Tuddenham

Wendouree

1974/75

Jim Flemming

North Ballarat

1973/74

Damian Ryan (2nd)

Brown Hill

1972/73

Damian Ryan

Brown Hill